Holistyczne Centrum

Wsparcia po Stracie

Wsparcia po Stracie

Zadzwoń do nas – jesteśmy po to by pomóc

Emocje – moja siła, moje bogactwo
„Współczesna ludzkość osiągnęła znaczny postęp na płaszczyźnie technologicznej, ale pozostała analfabetą na polu emocji, uczuć, do tego stopnia, że coraz więcej mówi się o inteligencji emocjonalnej. A także duchowej”. - Valerio Albisetti -

Emocje. Niesamowity pakiet odczuć, uczuć, przeczuć, które nas poruszają i za każdym razem niosą różne, ważne informacje. Czy je słyszymy…?

Przychodzą i odchodzą jak morskie fale. Ich natura jest ulotna, zmienna. W jednym momencie możemy czuć przypływ radości i spełnienia, a za chwilę – nostalgię i tęsknotę.

Emocje są do czucia, nie do myślenia, nie do działania – to może przyjść później. Trudno nam we współczesnym świecie to pojąć, bo głównie polegamy na intelekcie. Zajmowanie się emocjami uznaje się za mało profesjonalne. Mówimy: „myślę, że…” albo „robię to…”, rzadziej wyznajemy: „czuję się…”.

Często też jesteśmy przekonani, że pod wpływem emocji musimy coś zrobić. Nie zawsze jest to konieczne lub pożądane. Nasza nadaktywność może nam odebrać możliwość przeżywania emocji w momencie, kiedy się one pojawiają. A pojawiają się na krótki czas. Możemy też nie zarejestrować tego, co emocje ze sobą niosą. A mówią wiele. Na przykład:

  • Czego mi brakuje?
  • Za czym tęsknię?
  • Czego mi w tym momencie potrzeba?
  • Co mi się podoba?
  • Czego mam dość?

Warto, byśmy najpierw, przed działaniem, potrafili emocje przyjmować. Takimi, jakimi są. Bo przyjąć to znaczy zaakceptować, nawet te emocje, które trudno nam przeżywać i traktujemy je jako niechciane. To dlatego „zasypujemy je” działaniem, myśleniem, aktywnością, pracą – „byleby nie czuć”. Przesuwamy na dalszy plan, a potem one – jak te fale – wracają, czasem ze zdwojoną siłą.

Przyjąć swoje emocje oznacza więc zaakceptować siebie w pełni, ze swoimi słabościami i trudnościami. Dopiero wtedy będziemy potrafili przyjąć innych – ich odczucia, emocje, zdanie i ich słabości. Dopóki nie współczujemy sobie, nie będziemy potrafili współczuć innym. Póki nie ufamy sobie, nie zaufamy drugiemu człowiekowi…

Dlatego warto nauczyć się przeżywania emocji takimi, jakimi są. Wtedy doświadczamy pełni naszego życia. Ale najpierw trzeba umieć poczuć…

Czas pandemii może stać się okazją do tego, by swym emocjom poświęcić więcej czasu. Jeśli doświadczam strachu, potrzebuję dowiedzieć się, czego się boję tak naprawdę i gdzie mogę znaleźć poczucie bezpieczeństwa?

Cykl warsztatów pod hasłem: „Emocje – moja siła, moje bogactwo” jest zaproszeniem właśnie do tego, by emocje poczuć, pobyć z nimi bliżej i usłyszeć, co nam chcą przekazać. To dobry czas, by poznać swoje reakcje na poszczególne emocje i w sposób świadomy budować dobrostan – dobre życie. Nawet w pandemii – a może pomimo niej. 

Jeśli chcesz świadomie przeżywać emocje i nauczyć się rozwijania pozytywności w życiu – to warsztaty właśnie dla Ciebie. Emocje mogą być przedsionkiem do zmiany, do „nowego”. Może ta zmiana oczekuje właśnie Ciebie?

Rozpoczniemy od kwestii kluczowych, czyli od czego zależy dobre życie i dobre funkcjonowanie? I dlaczego to tak ważne teraz, w czasie pandemii? Na ile w czasach niepewności i niestałości możemy dobrze żyć i co to w ogóle oznacza? Skupimy się na fundamencie rozwijania inteligencji emocjonalnej czyli poczuciu własnej wartości. Na ile poczucie własnej wartości determinuje przeżywanie określonych emocji?

Następnie przejdziemy do sztuki radzenia sobie z trudnymi emocjami i z napięciem. Skąd się to napięcie bierze i gdzie się lokalizuje? Z jakimi schematami myślenia się łączy i dlaczego? Czy istnieją sposoby, by z tym napięciem skutecznie sobie radzić? Jakie zasoby we mnie pozwalają mi poradzić sobie z trudnymi emocjami?

Przyjrzymy się narzędziom psychologii pozytywnej, które dają nam poczucie sprawczości w codziennym życiu i przeżywaniu. Nauczymy się wykorzystywania tych narzędzi w różnych sytuacji życiowych.

Zbadamy rolę pozytywnych emocji w życiu i nauczymy się świadomego wzbudzania pozytywnych emocji w praktyce.

Poznamy zasady empatycznej komunikacji w relacji ze sobą i z innymi. Empatia to dziś uczucie, które bardzo trudno przekazywać przez ekran komputera, tym bardziej jest to dziś „produkt deficytowy”. Praktykowanie empatii daje potężną dawkę pozytywności i sprawia, że wzrastamy, rozkwitamy.

Określimy nasz indywidualny styl emocjonalny i dowiemy się, co na ten styl się składa i na ile możemy ten styl zmieniać?

Wreszcie, nauczymy się higieny emocjonalnej w codziennej praktyce. Nauczymy się poszukiwania sposobów równowagi wewnętrznej w świecie ogarniętym niestałością i chaosem informacyjnym.

Na czym możemy się oprzeć? Na co mamy wpływ? Te pytania będą nam towarzyszyć w podróży, której celem jest pogłębianie samoświadomości i zwiększanie satysfakcji życiowej szczególnie w sferze emocjonalnej. Bo emocje to bogactwo, z którego codziennie możemy czerpać. 

dr Anna Hildebrandt-Mrozek

Więcej
artykułów

Holistyczne Centrum Wsparcia po Stracie eMOCja

Hospicjum Pomorze Dzieciom

Hospicjum Tulipani

Konto: 33 1090 1098 0000 0001 2428 2268
Przelewy zagraniczne: BIC /SWIFT/ – WBKPPLPP
IBAN: PL33109010980000000124282268

eMOCja

Bądźmy w kontakcie