Holistyczne Centrum Wsparcia po Stracie

Holistyczne Centrum Wsparcia po Stracie

Zespół psychologiczny

Zespół psychologiczny

Magdalena Mikulska, psycholog, psychoonkolog - KOORDYNATOR MERYTORYCZNY

Od ponad dekady pracuje z chorymi onkologicznie i ich bliskimi. Ważną częścią jej pracy jest praca z osobami w procesie żałoby. Wartości, którymi kieruje się w swojej pracy – takie jak prawda, godność i szacunek – umacniała u boku ks. Jana Kaczkowskiego jako psychoonkolog w prowadzonym przez niego hospicjum. Ważnym elementem jej działań są działania na rzecz studentów medycyny i lekarzy, prowadząc zajęcia oraz szkolenia z zakresu najwyższej jakości komunikacji na linii lekarz – pacjent – bliski, kontynuując i rozwijając tym samym założenia oraz działania księdza Jana.
W Hospicjum Pomorze Dzieciom pracuje z podopiecznymi TuliPani oraz osobami po stracie, m.in. współprowadząc grupę wsparcia dla osób w żałobie.

Swoją pracę poddaje regularnej superwizji.
Tak w pracy, jak i prywatnie na pierwszym miejscu stawia relacje wierząc, że to one budują jakość naszego życia.

Izabela Malicki, psycholog, psychoonkolog

Absolwentka studiów magisterskich na kierunku Psychologia na Uniwersytecie Gdańskim. Ukończyła studia podyplomowe z Psychologii Klinicznej oraz Psychoonkologii na Gdańskim Uniwersytecie Medycznym. Na co dzień pracuje w Poradni Zdrowia Psychicznego
w Wojewódzkim Centrum Onkologii Copernicus Podmiot Leczniczy Sp. z o.o. w Gdańsku oraz w ramach programu Podstawowej Opieki Zdrowotnej „POZ Plus” w Szpitalu św. Wojciecha Copernicus Podmiot Leczniczy Sp. z o.o. w Gdańsku. Jest w trakcie specjalizacji z Psychologii Klinicznej. Członkini Polskiego Towarzystwa Psychologicznego i Polskiego Towarzystwa Psychoonkologicznego. Współpracuje z Fundacją Hospicjum Pomorze Dzieciom w ramach projektu „Wsparcie po Stracie’ oraz z Uniwersyteckim Centrum Klinicznym
w Gdańsku w ramach Pomorskiego Zintegrowanego Modelu Opieki nad Pacjentami z Zaawansowaną Przewlekłą Obturacyjną Chorobą Płuc (POChP) w ramach Gdańskiego Centrum Geriatrii. Wykłada w Szkole Wyższej Psychologii Społecznej w Sopocie –  „Psychoonkologia w praktyce klinicznej”. Jest związana z Infolinią Onkologiczną PTPO od początku jej powstania w charakterze wolontariusza konsultanta.
W pracy z pacjentem bliskie jest jej podejście integratywne. Obszar jej zainteresowań naukowo-badawczych obejmuje głównie tematykę psychologii zdrowia, psychosomatyki, psychoonkologii oraz profilaktyki zdrowia. Jest współautorką poradnika dla pacjenta po stracie „DROGOWSKAŹNIK – w podróży przez żałobę” – patronat Fundacja Hospicjum Pomorze Dzieciom, w ramach programu „Wsparcie po stracie” sfinansowanego ze środków Gminy Miasta Gdańska. Jest również autorką rozdziału w poradniku „O życiu z rakiem i po raku” pod tytułem „Życie seksualne w chorobie onkologicznej” – patronat Polska Liga Walki z Rakiem, redakcja naukowa Krystyna de Walden-Gałuszko oraz artykułów: „Opieka nad chorymi na zaawansowaną przewlekłą obturacyjną chorobę płuc (POChP)” – w Medycyna Paliatywna w Praktyce 2016, Tom 10, Nr 1; „Podsumowanie dwuletniej działalności Infolinii Onkologicznej na Pomorzu” – w Psychoonkologia 2014, 1:30-34; „Infolinia Onkologiczna jako nowa forma pomocy pacjentom z województwa pomorskiego i ich rodzinom” w Psychoonkologia 2013, 1:32-33; „Jak przełamać się i przygotować na badania profilaktyczne”, „Jak przyjąć złą diagnozę”, „Zaburzenia funkcji poznawczych w chorobie nowotworowej – CHEMOBRAIN” dla Fundacji „Dobrze, że Jesteś”. W życiu prywatnym, w dużej mierze, kieruje się intuicją.
Praktykuje Mindfulness. Czas wolny lubi spędzać na łonie natury.

Kinga Pietrakowska, psycholog

Psycholog z zawodu i zamiłowania. Na co dzień współpracuję z Ośrodkiem Interwencji Kryzysowej w Gdyni, gdzie towarzyszę klientom w przeżywaniu różnorodnych kryzysów emocjonalnych, w tym również tych związanych ze stratami. Stale zachwyca mnie złożoność i wyjątkowość ludzkiej psychiki ,dlatego systematycznie podnoszę swoje kwalifikacje. Swój obszar zainteresowań rozwijam obecnie na kursie z Psychotraumatologii Praktycznej w Fundacji Pomorskie Centrum Psychotraumatologii we współpracy z Instytutem Terapii Zintegrowanej w Monachium.

Wierzę, że z życiowymi kryzysami nie trzeba mierzyć się w pojedynkę, dlatego w trakcie spotkań towarzyszę drugiej osobie w pokonywaniu jej własnej drogi.

Słowa mogą ranić, mogą więc również leczyć, przynosić ulgę. Zapraszam do spokojnej, szczerej rozmowy, pełnej akceptacji dla wszystkich przeżywanych emocji.

Małgorzata Szwemin, psycholog

Gdy miałam trzynaście lat oświadczyłam rodzinie, że będę psychologiem i dotrzymałam słowa. Mój zawód jest dla mnie pasją, nawet diagnozowanie i interpretacja testów nie jest dla mnie nudna. Przez piętnaście lat byłam związana z armią. Odbyłam szereg szkoleń na potrzeby wojska, a doświadczenie zdobywałam trenując żołnierzy jednostki specjalnej, a także szkoląc studentów cywilnych i wojskowych Akademii Marynarki Wojennej. Psycholog wojskowy opiekuje się nie tylko żołnierzami ale również całymi rodzinami, stąd w mojej pracy stykałam się z różnymi zagadnieniami i koniecznością wsparcia w trudnych obszarach jak trauma lub PTSD (stres pourazowy)

Stworzyłam szereg autorskich programów do nauki zarządzania emocjami, gdzie wykorzystujemy oddech oraz wewnętrzną ciszę aby lepiej usłyszeć siebie i uwolnić ból emocjonalny.

W wolnych chwilach z psychologa zamieniam się w tancerkę i z przyjemnością wbijam w parkiet wszelkie troski.

Anna Scharmach, psycholog

Jestem psychologiem, germanistką oraz absolwentką studiów podyplomowych Socjoterapia i Praca z Grupą. Ukończyłam również szkolenie Terapia Skoncentrowana na Rozwiązaniach. Obecnie kończę Studium Psychotraumatologii Specjalistycznej w Instytucie Psychoterapii i Psychotraumatologii Triada w Gdańsku.

Od 20 lat pracuję z dziećmi, młodzieżą i dorosłymi. W mojej pracy towarzyszę innym w ich drodze. Lubię rozmawiać z ludźmi. O rzeczach różnych, o tych ważnych i też o tych mniej istotnych. Lubię poznawać, doświadczać, wychodzić poza schematy.

Uwielbiam kontakt z naturą, długie spacery nad morzem, wędrówki górskie, las. Dużo czytam, interesuje mnie kino niezależne i poezja śpiewana.

Paulina Kiedrowska, psycholog

Jestem psychologiem nie z przypadku, lecz z wyboru.  Ukończyłam studia psychologiczne na Uniwersytecie Gdańskim, mam doświadczenie w pracy z dziećmi i ich rodzicami. 
Mam w sobie ogromną ciekawość drugiego człowieka i duże pokłady empatii. Uwielbiam zagrzebać się pod kocem z książką i tabliczką czekolady.

Emilia Zyra, psycholog dziecięcy

Jestem absolwentką wydziału psychologii Uniwersytetu Gdańskiego, obecnie w trakcie 4 letniego szkolenia w zakresie psychoterapii poznawczo-behawioralnej na SWPS w Sopocie. Udzielam pomocy psychologicznej oraz pomagam zdiagnozować problem i poprowadzić go ku rozwiązaniu. Uwielbiam pracę z dziećmi i młodzieżą, ponieważ jest w niej dynamika, pewna nieprzewidywalność. Podczas swojej pracy przywiązuję wagę indywidualnie do każdej osoby. Podstawą jest dla mnie pozytywna relacja terapeutyczna oparta na zaufaniu i poczuciu akceptacji oraz bezpieczeństwa, co pozwala klientowi w osiągnięciu celu. Doświadczenie zdobywam w wieloletniej pracy w pieczy zastępczej m.in. w domach dla dzieci, w kurateli sądowej, w Ośrodku Środowiskowej Pomocy Psychologicznej i Psychoterapeutycznej dla Dzieci i Młodzieży w Szpitalu Specjalistycznym w Dzierżążnie, w Powiatowym Zespole Szkół oraz prywatnej praktyce. Już w trakcie studiów odbywałam różne praktyki i warsztaty, które wprowadzały mnie w istotę pracy psychologa m.in praktyki na Oddziale Psychiatrycznym w Szpitalu w Gdańsku, Zakładzie Poprawczym w Gdańsku, Areszcie Śledczym w Gdańsku, Pracowni Psychologicznej SENSORIA.

Swoją pracę poddaję systematycznej superwizji.

W wolnym czasie wybieram aktywność oraz podróże małe i te duże 🙂

Małgorzata Miller⁠, psycholog

Jako psycholog o specjalności klinicznej, wykształcenie zdobywałam na Uniwersytecie SWPS na wydziale psychologii w Sopocie. W życiu i w pracy dodatkowe inspiracje czerpię z myśli i filozofii egzystencjalnej, którą pogłębiam i doskonalę w Instytucie Daseinanalizy i Psychoterapii Egzystencjalnej, by nie tylko rozumieć aspekty związane z ludzką psychiką, ale przede wszystkim, by uważnie i z troską towarzyszyć człowiekowi w jego często niełatwej egzystencji. Ból istnienia wpisany jest w kondycje ludzkiej natury, a jednak bywają chwile w życiu człowieka, kiedy bywa nie do zniesienia. Taką chwilą może być strata bliskiej/ukochanej osoby. Głęboko wierzę w moc wspierającej relacji, uważności, troski, bezpiecznej przestrzeni, by móc wyrazić i przeżyć swój ból, a z czasem pustkę w sercu wypełnić specjalnym miejscem dla ukochanej osoby, odzyskując spokój i ukojenie, a nawet radość. W słowach  Viktora L. Frankla – twórcy logoterapii, który w lekturze swojego autorstwa pisze…
„Nawet gdy nie jesteśmy w stanie zmienić sytuacji powodującej cierpienie, wciąż możemy wybrać postawę, jaką względem niej zajmiemy” dostrzegam nadzieję, światełko w tunelu ale i szansę, by w podróży przez żałobę na nowo odnaleźć (często z chwilą straty) utracony sens życia…
W tak trudnych momentach czasem potrzeba przewodnika, który pomoże odnaleźć drogę w poszanowaniu godności, osobistych potrzeb, indywidualnego rytmu podążania. 
Na eMOCyjnym szlaku jestem by towarzyszyć, wspierać, nieść pomoc w poszukiwaniu drogowskazów, które dla cierpiącego człowieka, pod powiekami pełnymi łez mogą pozostać nieczytelne lub niezauważone…
Prywatnie jestem mamą, córką, przyjaciółką, siostrą, współtowarzyszką, ale też po prostu sobą, by w pełnej wolności móc odkrywać niezwykłość dnia codziennego…Cenię sobie harmonię ze sobą i światem. Uwielbiam naturę, która według mnie jest najlepszą nauczycielką życia i kocham mojego kota, cudną Mię, która co rano przypomina mi o odpowiedzialności nie tylko za siebie, ale i inne istoty współdzielące z nami świat. 🙂

Wojciech Pączek⁠, psychiatra, psychoterapeuta

Studia lekarskie na Wydziale Lekarskim Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego ukończyłem w 2010r. Po rocznym stażu podyplomowym, w 2011 roku rozpocząłem specjalizację z zakresu psychiatrii w Klinice Psychiatrii Dorosłych Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku. W 2017r zdobyłem tytuł specjalisty psychiatry zdając Państwowy Egzamin Specjalizacyjny. W 2018r uzyskałem również certyfikat psychoterapeuty Polskiego Towarzystwa Terapii Poznawczej i Behawioralnej. Obecnie, poza własną praktyką lekarską, pracuję jako psychiatra i koordynator Poradni Zdrowia Psychicznego 7 Szpitala Marynarki Wojennej w Gdańsku – Oliwie. Od kilku lat prowadzę także wykłady z zakresu psychopatologii dla studentów psychologii Uniwersytetu Humanistycznospołecznego SWPS w Sopocie.

Damian Stępień, psycholog

Jestem absolwentem psychologii na Uniwersytecie SWPS. Swoje doświadczenie zawodowe zdobywałem w gdańskim Centrum Interwencji Kryzysowej. Obecnie pracuję w Ośrodku Interwencji Kryzysowej w Gdyni, gdzie pomagam klientom w pokonywaniu rozmaitych życiowych kryzysów jako terapeuta. Aktualnie jestem na początku przygody z nurtem psychoterapii Gestalt.

W pracy z drugim człowiekiem najważniejsze są dla mnie szczerość oraz gotowość do towarzyszenia mu we wszystkich, nawet najbardziej bolesnych momentach życia. Uważam, że w rozmowie z klientem poczucie humoru jest niezwykłym narzędziem, o którym nie należy zapominać.

W wolnych chwilach staram się aktywnie spędzać czas: bardzo lubię jazdę na rowerze po trójmiejskich lasach.

Michał Cetner, psycholog

Jestem psychologiem i terapeutą pracującym w nurcie Terapii Skoncentrowanej na Rozwiązaniu (BSFT). Doświadczenie zawodowe zdobywałem w Ośrodku Interwencji Kryzysowej oraz Oddziale Dziennym Leczenia Zaburzeń Nerwicowych. Pracuję również w gabinecie prywatnym.

W mojej pracy kieruję się przede wszystkim szacunkiem i akceptacją dla drugiego człowieka. Wspieram w odkrywaniu własnej drogi do zdrowienia i rozwoju. W trakcie spotkań staram się stwarzać bezpieczne warunki do wprowadzania zmiany w życiu, która jest dobra i istotna dla osoby uczestniczącej.

Małgorzata Stępniak, psycholog

Jestem dyplomowanym psychologiem, psychologiem sportu, wykładowcą i szkoleniowcem. Stawiam na połączenie teorii z codziennością i mam głęboką wiarę w potencjał innych. Dzięki ponad dziesięciu latom pracy w sporcie potrafię podejść do człowieka całościowo, wykorzystać techniki pracy z ciałem i odnajdywać się w zmiennym, dynamicznym środowisku.

Moja praca to nieustający rozwój. Zrealizowałam m.in. szkolenia z Terapii Skoncentrowanej na Rozwiązaniach (I i II stopień), szkolenia z pracy ciałem, które wykorzystuję w codziennej pracy (mindfulness, treningi oddechowe). W maju 2024 kończę 8-miesięczny praktyczny Kurs Pomocy Psychologicznej w obliczu straty i żałoby organizowany przez Fundację Nagle Sami. Jestem członkiem Sekcji Psychologii Sportu Polskiego Towarzystwa Psychologicznego.

Swoje doświadczenie zawodowe zdobywałam m.in. w Centrum Interwencji Kryzysowej w Gdańsku, gdzie pełniłam dyżury jako osoba pierwszego kontaktu. Jako wykładowcę i edukatora można mnie spotkać na Uniwersytecie SWPS w Sopocie na studiach podyplomowych z psychodietetyki, podczas fakultetów z psychologii osiągnięć, na studiach podyplomowych na Uniwersytecie SWPS w Katowicach, a także w Jastrzębiej Górze podczas zdrowotnych turnusów prowadzonych przez Grupę Primavera Hotele. Rozwijam swój autorski projekt MENTALSTEPS w ramach którego powstają e-booki, materiały edukacyjne, podcast Czas na MENTALSTEPS.

Odpoczywam, gdy ćwiczę, twórczo bazgrolę, spędzam czas na świeżym powietrzu, gram w planszówki i jestem TU i TERAZ z bliskimi.

Maria Gryziak, psycholog

Jestem psychologiem o specjalności klinicznej. Studia ukończyłam na Uniwersytecie SWPS w Sopocie. Wybór tej ścieżki płynął z serca i pomimo wielu wyzwań, mam w sobie radość oraz wdzięczność za możliwość pracy w tym obszarze. Jest we mnie chęć nieustannego pogłębiania i rozwoju. Ukończyłam studia podyplomowe z Psychoonkologii Klinicznej na Gdańskim Uniwersytecie Medycznym, I stopień Terapii Skoncentrowanej na Rozwiązaniu, posiadam również certyfikat Konsultanta Kryzysowego. Aktualnie jestem na początku szkolenia na Psychoterapeutę w Instytucie Integralnej Psychoterapii Gestalt w Krakowie.

Pracuję w Centrum Zdrowia Psychicznego w Lęborku oraz w Szkole Podstawowej w Borku Kamiennym, prowadzę także prywatne konsultacje indywidulane. Doświadczenie zawodowe zdobywałam także pracując w Towarzystwie Pomocy im. Św. Brata Alberta oraz jako wolontariusz m.in. w stowarzyszeniu Dom na Skraju czy w Punkcie Pomocy Psychologiczno-Duchowej Betania.

W życiu jak i w pracy z drugim człowiekiem ważna jest dla mnie relacja oparta na zaufaniu, prawdzie i akceptacji. Wierzę, że szacunek okazywany drugiej osobie oraz autentyczne, życzliwe zainteresowanie mają MOC. Coraz bardziej przekonuję się, że nie tylko wiedza, nabyte umiejętności czy wykształcenie, ale przede wszystkim porozumienie na poziomie serca mają znaczenie w budowaniu wzmacniającej relacji.

Bardzo lubię spacery na świeżym powietrzu, przebywanie w naturze, moim ulubionym środkiem transportu jest rower. Kocham książki, dobrą kawę i czas spędzany z bliskimi. Ważna jest dla mnie medytacja i bycie w połączeniu ze sobą i swoją intuicją.

Aleksandra Czacharowska, prowadząca zajęcia z ciałem

Absolwentka Akademii Wychowania Fizycznego w Gdańsku, instruktorka rekreacji ruchowej i aerobiku, dyplomowana instruktorka tańca, nauczycielka wychowania fizycznego.
Pełna optymizmu mama trójki dzieci, pasjonatka przyrody, pieszych wędrówek i żeglarstwa.

Ewa Świder, ArteTerapeutka

W swojej edukacji połączyłam dwie z pozoru zupełnie różne uczelnie.  Na Akademii Sztuk Pięknych uzyskałam tytuł Magistra Sztuki, a na Uniwersytecie Medycznym – Arteterapeuty. Zrobiłam to dlatego, że głęboko wierzę w terapeutyczny charakter twórczości. Bo „Sztuka nie jest o sztuce” a o nas samych. I w jej odbiciu, jak w lustrze możemy zobaczyć swoje wnętrze. Zauważyć trudne emocje i uczucia.

Na co dzień pracuję w LPP jako projektantka. Jestem również ambasadorem Fundacji LPP, która realizuje projekty zmieniające świat na lepszy.

W eMOCji prowadzę warsztaty ArteTerapeutyczne dla dzieci i dorosłych. Są one podróżą przez sztukę w głąb naszej duszy, po naszych emocjach. Wspólnie odkrywamy jakie bogactwo kolorów drzemie w każdym z nas.

Jestem malarką i uwielbiam tworzyć projekty dedykowane eMOCji.  Są one zawsze dla mnie szczególne, ponieważ inspiracja płynie z innego świata… 😊

Anna Hildebrandt-Mrozek, coach i mentor psychologii pozytywnej

Doktor nauk ekonomicznych o specjalności: ekonomika rynku pracy, absolwentka Uniwersytetu Gdańskiego i Szkoły Trenerów Biznesu w Akademii Leona Koźmińskiego w Warszawie. Ukończyła Podyplomowe Studia Europejskie (1998) na Odense University (Dania), studia językowe (1996) na Uniwersitá per Stranieri w Perugii (Włochy) oraz podyplomowe studia Psychologii Pozytywnej (2019) na Uniwersytecie Humanistycznospołecznym SWPS. Absolwentka Chief Happiness Manager Academy, zwieńczonej międzynarodową certyfikacją. Jeden z pierwszych w Polsce certyfikowanych managerów ds. szczęścia. Pierwszy Chief Happiness Officer w dziedzinie edukacji w Polsce.

Doświadczony coach, trener, konsultant i doradca w obszarach: zarządzania sobą, zarządzania zmianą, odkrywania talentów i mocnych stron, rozwijania inteligencji emocjonalnej. Certyfikowany trener zawodowy Kompasu Kariery® (Career Direct). Jej specjalizacją trenerską jest obszar rozwijania potencjału osobistego, budowania poczucia własnej wartości, zarządzania emocjami i życia w zgodzie ze sobą. Jej domeną są talenty na rynku pracy przyszłości i profilaktyka stresu we współczesnym świecie.

Pasjonatka podróży i poezji haiku. Zgłębia tajniki fotografii przyrodniczej. Jej TOP 5 talentów Gallupa to: Strateg, Zbieranie, Intelekt, Empatia, Współzależność.

Ks. Andrzej Bulczak, kapelan

Urodzony w 1973 roku w Gdyni. Święcenia kapłańskie przyjął 17. czerwca 2000 r. w Gdańsku. W latach 2000 – 2008 pełnił posługę w Polsce, a później do 2022 roku na Białorusi. Obecnie jest proboszczem parafii pw. NMP Matki Kościoła i św. Katarzyny Szwedzkiej w Gdańsku i kapelanem Hospicjum Pomorze Dzieciom.
PIOTR DECZEWSKI, Jezuita, Kapelan Hospicjum Pomorze Dzieciom.
3.04.1969 – 17.06.2020.🖤

Od kiedy zostałem księdzem, tak się składa, że pracuję albo w szpitalach, albo domach opieki albo hospicjach. Tak się życie potoczyło.

Wierzę, że ludzie są wieczni, a dzień śmierci, to jeden z najważniejszych dni w życiu.

I wcale nie ostatni.