Niezależnie od tego co sami o sobie myślimy jako ludzie jesteśmy biologicznie stworzeni do życia w stadzie. Do przetrwania potrzebujemy mieć wkoło siebie innych ludzi.
Podczas konsultacji w Centrum eMOCja często słyszę, że osobom przechodzącym przez proces żałoby towarzyszy poczucie osamotnienia. Osamotnienie to powstaje z braku bliskich osób lub poczucia bycia przez te osoby niezrozumianym. Wielu z Was jest przekonanych, że tylko ktoś, kto jest w podobnej sytuacji będzie w stanie Was zrozumieć. Słyszę o niechęci do obarczania bliskich swoimi problemami, zakładaniu przed nimi maski i pozostawaniu samemu z tym co trudne. Słyszę także o lęku przed oceną, o społecznych naciskach na „radzenie sobie”, o wątpieniu w to czy własne uczucia i zachowania są w porządku.
W odpowiedzi na poczucie niezrozumienia i osamotnienia w przeżywanych emocjach przychodzą grupy wsparcia.
Czym jest grupa wsparcia?
Grupa wsparcia to przestrzeń, w której spotkasz osoby doświadczające trudności podobnych do Twoich, czujące potrzebę opowiedzenia o swoich przeżyciach, a także usłyszenia o doświadczeniach innych osób. Spotkania grupy są także okazją do obserwacji tego jak inni radzą sobie z codziennymi trudnościami wynikającymi z utraty bliskiej osoby. Może zdarzyć się tak, że w czyjejś historii zobaczysz siebie, odkryjesz, że dzielicie różne doświadczenia z którymi do tej pory czułeś/aś się samotny/a. Być może pomyślisz, że już tam byłeś/aś albo że to o czym słyszysz jest Ci kompletnie nieznane. Usłyszenie czyjejś historii, a także podzielenie się własnym doświadczeniem może być naprawdę bezcennym darem podczas podróży przez żałobę.
Jak widzisz grupa wsparcia to przestrzeń zarówno do brania jak i dawania.
Ponadto to miejsce bezpieczne, zapewniające zrozumienie i akceptację dla wszystkich pojawiających się myśli i uczuć. Spotkanie grupy może być okazją do odpoczynku i złapania oddechu, ponieważ w tym miejscu nie musisz niczego udawać. Nie oznacza to jednak, że spotkania będą łatwe. Oprócz dawania sobie wzajemnego wsparcia i zrozumienia wykonujemy tu ciężką pracę polegającą na kontaktowaniu się z własnymi emocjami, także tymi trudnymi, od których nie rzadko chciałoby się uciec. Niewiele mamy do powiedzenia w kwestii tego jakie emocje się w Nas pojawiają, ale to do Nas należy wybór co z tymi emocjami zrobimy.
Celem spotkań grupy wsparcia jest obalenie mitów dotyczących przeżywania żałoby, uwolnienie emocji oraz ich normalizacja, skupienie na tym jak z utraconym bliskim utrzymać stałą więź oraz jak po stracie odbudować poczucie sensu życia.
Grupy wsparcia w eMOCji mają charakter zamknięty – oznacza to, że w trakcie spotkań nie dołączają nowe osoby co sprzyja poczuciu bezpieczeństwa i intymności w grupie.
Czy grupa wsparcia jest dla mnie?
Odpowiedź na to pytanie znajdziesz w sobie. Tylko Ty sam możesz ocenić czy uczestnictwo w takiej grupie jest dla Ciebie odpowiednią formą pomocy. W podjęciu decyzji pomocne może być odpowiedzenie sobie na poniższe pytania:
- Czy dana grupa wsparcia odpowiada rodzajowi doświadczanej przeze mnie straty?
- Czy jestem w stanie systematycznie, raz w tygodniu uczestniczyć w spotkaniach?
- Jaka jest moja osobista gotowość do dzielenia się własnym doświadczeniem, a także do słuchania doświadczeń innych osób?
- Jaki jest mój cel uczestniczenia w grupie wsparcia? Czego oczekuje po spotkaniach grupy?
Jako specjaliści wyznaczyliśmy tylko jedno kryterium udziału w grupie: upłynięcie minimum trzech miesięcy od straty. Pierwsze trzy miesiące po stracie to zwykle czas, gdzie jesteśmy pochłonięci załatwianiem różnych formalności związanych z pogrzebem, śmiercią bliskiej osoby. Często formalności te utrudniają skontaktowanie się ze swoimi emocjami. Może być to również okres w którym ciężko dopuścić do świadomości to, co tak naprawdę się wydarzyło. Z naszych obserwacji wynika, że zwykle po około trzech miesiącach emocje „odmrażają się”, zaczynamy je odczuwać z większą intensywnością, a to właśnie emocje są naszym podstawowym narzędziem pracy podczas spotkań grupy wsparcia.
Proces żałoby jest tak wyjątkowy i niepowtarzalny jak płatki śniegu – nie istnieją dwa takie same, dlatego zaobserwowana przez Nas zależność nie jest żadną regułą i możesz poczuć, że w Twoim przypadku jest inaczej. Niezależnie od tego czy od Twojej straty minęły dni czy lata, a także w sytuacji, gdy uznasz, że grupa wsparcia nie jest dla Ciebie odpowiednią formą pomocy zapraszamy Cię do skorzystania z indywidualnego wsparcia psychologicznego w Centrum.
Informacje o aktualnych naborach do grup wsparcia znajdziecie na profilu Holistycznego Centrum Wsparcia po Stracie eMOCja na Facebook ’u oraz na naszej stronie w zakładce Grupy Wsparcia.
mgr psychologii Kinga Pietrakowska